021-28423015
021-28423015
'

آغاز به کار نخستین جشنواره اینفوگرافیک «رسم سرخ»

10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
0 رای ثبت گردیده است
مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید از آغاز به کار نخستین جشنواره اینفوگرافیک با عنوان «رسم سرخ» به منظور به تصویر کشیدن دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی با هنر اینفوگرافیک و نیوز گرافیک و موشن اینفوگرافیک خبر داد.

رسم سرخ

رحیم نریمانی با بیان اینکه جشنواره «رسم سرخ»، یک جشنواره بین المللی اینفوگرافیک در حوزه ایثار و شهادت است گفت: این جشنواره در سال نخست فعالیت خود در سطح ملی و با تمرکز بر موضوع «چهل سال ایثار و پایداری در قاب اینفوگرافیک» برگزار شده و در سالهای آتی ابعاد بین المللی خواهد یافت. وی افزود: این جشنواره 7 محور اصلی فرهنگ ایثار و شهادت، ایثار اجتماعی، دیپلماسی ایثار، خودباوری و همگرایی ملی، عزت و اقتدار، جنگ نرم و صلح و همچنین بخش ویژه با عنوان دستاوردهای چهل سال انقلاب اسلامی در قاب اینفوگرافیک برگزار خواهد شد. نریمانی اضافه کرد: بخشهای این جشنواره برای ارسال آثار اینفوگرافیک و نیوزگرافیک عبارتند از: اینفوگرافیک ایستا یا ثابت و موشن اینفوگرافیک یا اینفوگرافیک متحرک هستند.

وی مهلت شرکت در این جشنواره را تا 12 بهمن 97 اعلام کرد و گفت: بناست تا در بهمن ماه همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از برگزیدگان این جشنواره در دو بخش مذکور تقدیر شود. مدیر اسناد و انتشارات بنیاد شهید در اشاره به جوایز برگزیدگان در هر بخش گفت: به برگزیدگان در رتبه اول 30 میلیون ریال، لوح تقدیر و تندیس جشنواره، رتبه دوم 20 میلیون ریال، لوح تقدیر، رتبه سوم 10میلیون ریال ، لوح تقدیر و شایسته تقدیر 5 میلیون ریال و لوح تقدیر اختصاص خواهد یافت. نریمانی با بیان اینکه هدف از برگزاری این جشنواره، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با بهره گیری از روشهای نوین بصری سازی اخبار و اطلاعات به ویژه در قالبهای مختلف اینفوگرافیک و نیوزگرافیک (گرافیک خبری) و همچنین ایجاد زمینه های رقابتی برای تولید آثاری با همین رویکرد است گفت: یکی از عمده دلایل ورود بنیاد شهید به حوزه اینفوگرافیک به عنوان یکی از ابزارهای هنری، تأسی گرفتن از این فرمایش مقام معظم رهبری است که می فرمایند: دفاع از عظمت ایران، از فرهنگ ایران، از خانوادهی ایرانی، از حرکت باشکوه ملّت ایران و ... فقط با سخنرانی و نگارش نیست؛ هنر باید میداندار باشد.

وی با اشاره به محتوا و مضامین پوستر جشنواره گفت: انتخاب عنصر بصری نقاله با هدف نشان دادن روند رو به رشد پیشرفتهای انقلاب صورت گرفته به طوری که افزایش درجه، نماینگر سرعت و وسعت رشد است. نریمانی تأکید کرد: در این پوستر تلاش شده تا به شکلی ساده به نشان دادن ایثار و پایداری های صورت گرفته در طول 40 سال از پیروزی انقلاب با استفاده از رنگ قرمز و نشان رنگ حماسه و ایثار اقدام شود با این توضیح که این نشانه ها اشاره به سال خاصی ندارند و تقسیم آنها نیز بر روی نقاله با تأکید بر فرم و از منظر زیبایی شناسانه صورت گرفته است. وی از علاقمندان و فعالان حوزه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در سراسر کشور دعوت کرد تا با مراجعه به سایت infographic.navideshahed.com در این جشنواره هنری شرکت کرده و در توسعه حوزه اینفوگرافیک در ایران مشارکت نمایند. انتهای پیام/ شایان ذکر است اعضاء کمیته داوران این جشنواره دکتر مریم سلیمی، دکتر رحیم نریمانی، دکترمحمود مختاریان، سلمان رئیس عبداللهی، دکتر شاکر واثقی، شعیب حسینی مقدم، دکتر احمد علی اکبری و محمد حسنی هستند.